Podręcznik
4. Obliczenia techniczne sieci dystrybucyjnych niskiego i średniego napięcia
4.3. Obliczanie strat mocy i energii elektrycznej
W elektroenergetycznych sieciach rozdzielczych, w tym sieciach przemysłowych, miejskich oblicza się najczęściej straty maksymalne mocy czynnej i biernej, odpowiadające obciążeniu szczytowemu sieci oraz roczne straty obciążeniowe, które powstają w impedancjach podłużnych elementów sieci i są proporcjonalne do kwadratu mocy (prądu) przepływającego przez dany odcinek sieci. Natomiast straty jałowe powstają w admitancjach poprzecznych elementów sieci; ich wartość jest proporcjonalna do kwadratu napięcia w miejscu powstania strat. Zakłada się przy obliczaniu strat jałowych, że w każdym punkcie sieci napięcie jest równe znamionowemu.
W obliczeniach technicznych i ekonomicznych sieci dystrybucyjnych obliczenia strat mocy i energii elektrycznej mają duże znaczenie praktyczne. Straty mocy i energii elektrycznej powodują dodatkowe obciążenia urządzeń sieciowych oraz konieczność wytwarzania dodatkowej energii w elektrowniach zawodowych, elektrociepłowniach i elektrowniach przemysłowych.
W takiej sytuacji zachodzi potrzeba instalowania dodatkowych urządzeń w sieciach przemysłowych, miejskich i elektrowniach, zwiększania przekrojów linii, mocy znamionowej transformatorów, turbin, prądnic kotłów itd.
Straty obciążeniowe mocy czynnej oblicza się ze wzoru:
(4.9) |
gdzie: – prąd rzeczywisty w elemencie sieci; – rezystancja elementu sieci; – napięcie znamionowe elementu sieci; – moce: czynna, bierna, pozorna w elemencie sieci.
W transformatorze dwuuzwojeniowym straty obciążeniowe wyznacza się ze wzoru:
(4.10) |
gdzie: – straty obciążeniowe mocy czynnej w transformatorze przy obciążeniu znamionowym.
W obliczeniach sieci dystrybucyjnych straty mocy uwzględnia się: w liniach napowietrznych i kablowych oraz w transformatorach, pomija się je w dławikach i kondensatorach.
Straty jałowe mocy czynnej są to straty mocy w gałęziach (łukach) poprzecznych schematów zastępczych transformatorów, linii i kondensatorów. Na ogół uwzględnia się je tylko przy obliczeniach metodami dokładnymi.
W liniach kablowych SN i wysokiego napięcia straty jałowe uwzględnia się przy dokładnych obliczeniach; są one wywoływane przez upływność izolacji oraz przez zjawisko polaryzacji dielektrycznej. Oblicza się je z następującego wzoru:
(4.11) |
gdzie: – napięcie znamionowe kabla; – pojemność robocza jednej żyły kabla; – współczynnik stratności izolacji kabla.
Straty obciążeniowe mocy biernej są to straty w reaktancjach podłużnych elementów sieciowych. Straty te oblicza się ze wzoru:
(4.12) |
gdzie: – prąd rzeczywisty w elemencie sieciowym; – reaktancja elementu sieciowego;
– napięcie znamionowe elementu sieciowego; – moce w elemencie sieciowym: czynna, bierna, pozorna.
Straty obciążeniowe w transformatorze dwuuzwojeniowym oblicza się ze wzoru:
(4.13) |
gdzie: – strata napięcia na reaktancji podłużnej transformatora wywołana prądem znamionowym, w procentach; – znamionowa moc pozorna transformatora.
Straty mocy biernej w dławiku szeregowym oblicza się ze wzoru:
(4.14) |
gdzie: – napięcie zwarcia dławika wrażone w procentach.
Straty jałowe mocy biernej są to straty mocy w gałęziach (łukach) poprzecznych schematów zastępczych linii, transformatorów oraz kondensatorów równoległych.
Straty te wywoływane są przez różne zjawiska fizyczne i uwzględnia się je tylko przy dokładnych obliczeniach sieci.
Straty jałowe mocy biernej uwzględnia się przy obliczeniach dokładnych linii kablowych średniego i wysokiego napięcia oraz linii napowietrznych 110 kV.
Powstają one w pojemnościach między przewodami fazowymi oraz w pojemnościach między przewodami fazowymi a ziemią. Oblicza się je ze wzoru:
(4.15) |
gdzie: – prąd biegu jałowego transformatora w procentach.
W przypadku kondensatorów energetycznych straty jałowe mocy biernej przyjmuje się jako równe mocy znamionowej kondensatora.
(4.16) |
Moc przepływająca przez sieć elektroenergetyczną zmienia się w zależności od charakteru odbiorów (zakład przemysłowy jedno–, dwu– lub wielozmianowy, odbiory komunalno–bytowe), pory dnia, roku i inne.
Podobnie jak moc przepływająca przez sieć dystrybucyjną, również straty mocy w sieci zmieniają się w czasie.
W literaturze wprowadzono pojęcie rocznego czasu trwania strat maksymalnych. Jest to umyślona roczna liczba godzin przesyłania mocy szczytowej (a więc występowania maksymalnych strat mocy), w czasie których w ciągu roku byłaby stracona energia równa energii rzeczywiście straconej.
(4.17) |
gdzie: – roczny czas trwania strat maksymalnych.
W obliczeniach przybliżonych sieci dystrybucyjnych przyjmuje się, że:
(4.18) |
gdzie: – roczny czas użytkowania mocy szczytowej.
Roczny czas użytkowania mocy szczytowej charakteryzuje wykorzystywanie urządzeń; im jego wartość jest bliższa 8760 h, tym wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jest lepsze.
W przypadku sieci elektroenergetycznej jest to umyślona liczba godzin przesyłania mocy szczytowej, w ciągu których zostanie przesłana ta sama roczna energia , którą rzeczywiście przesyła się w ciągu roku przy zmiennej mocy.
W urządzeniach elektroenergetycznych oddzielnie oblicza się straty energii elektrycznej obciążeniowe i jałowe.
Obciążeniowe straty energii występują w rezystancjach podłużnych w danym odcinku czasu. Oblicza się je ze wzoru:
(4.19) |
gdzie: – czas włączenia urządzenia pod napięcie.
Jeżeli urządzenie elektroenergetyczne jest włączone pod napięcie przez cały rok to wynosi:
(4.20) |