1. Wprowadzenie

Poniższy moduł powstał z myślą o osobach, które chciałyby zrozumieć podstawowe zjawiska nieliniowe występujące we łączach światłowodowych, które w znaczny sposób wpływają na jakość i odległość przesyłanego sygnału.

Autorem jest wieloletni wykładowca przedmiotu Telekomunikacja Optofalowa prowadzonego na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Agnieszka Szymańska.

Materiały poza teorią uwzględniają wiele aspektów praktycznych, pomocnych przy wykonywaniu projektów łącz światłowodowych, co ma ułatwić ich realizację. Czytelnik zanim przystąpi do lektury musi posiąść podstawową wiedzę z dziedziny fizyki i matematyki, nie wykraczającą poza pierwszy rok studiów na kierunkach technicznych oraz zapoznać się ze zjawiskiem dyspersji i tłumienia we włóknach światłowodowych oraz z budżetem łącza optycznego. Polecam lekturę wcześniejszych modułów „Łącza światłowodowe – tłumienie i dyspersja” i „Łącza światłowodowe – budżet mocy”.

Poniższe materiały mogą stanowić dodatkową lekturę dla osób zaliczających przedmioty z dziedziny propagacji fal w światłowodach, dodatkowo są również doskonałym uzupełnieniem prowadzonych przeze mnie wykładów z takich przedmiotów jak Telekomunikacja Optofalowa czy Fizyczne Podstawy Transmisji i Przechowywania Informacji.

Efektem przestudiowania poniższych materiałów będzie opanowanie pojęć takich jak mieszanie czterofalowe, samomodulacja fazy, skrośna modulacja fazy, wymuszone rozpraszanie Ramana, wymuszone rozpraszanie Brillouina.